lördag 19 september 2015

Aktietorgets minsta bolag del 3 - Lucent Oil

Börsvärde 9,75 miljoner
Kurs 19/09: 4,60 kr
Antal aktier: 2 118 700

första halvåret 2015:
Resultat efter skatt: 1 292 000 kr
Omsättning: 8 152 000 kr


Vad är Lucent Oil?


Bolaget arbetar med processlösningar för rening och återvinning av oljor. Bolaget består av 3 st dotterbolag och ett moderbolag. De 3 dotterbolagen är OY Phoenix Collector ltd.(Phoenix), BL Lucent AB och Lucent Oil Holding AB. BL Lucent AB håller på att likvideras och Lucent Oil Holding AB har ingen verksamhet. Kvar finns moderbolaget och Phoenix. Moderbolaget nettoomsatte runt 1,5 miljoner under första halvåret 2015 och gjorde en vinst på 427 000 kr. Moderbolaget ägnar sig i huvudsak åt försäljning av kemikalier. Det pågår ett arbete med att omstrukturera verksamheten i moderbolaget. I Q2 levererade moderbolaget en vinst på 35 000.

Phoenix omsatte 7,1 miljoner under första halvåret 2015 och gjorde en vinst på 921 000 kr. Phoenix är en anläggning i Finland som behandlar avfallsolja från fartyg. Anläggningen separerar olja och vatten. Den separerade oljan kan sedan säljas till finsk industri. Genom arbetet hjälper Phoenix deras kunder att uppfylla miljökrav, samtidigt tjänar Phoenix pengar.




Hur går det för bolaget?


I sin kvartalsrapport berättar bolaget att "Andra kvartalet har inte varit lika starkt som första kvartalet, huvudsakligen beroende på att en av de kunder som köper olja har haft drygt en månads planerat årligt produktionsstopp.". Den negativa utvecklingen i oljepriset påverkar dock resultatet även om den "delvis har kompenserats av en ökad mängd försäljning av renad olja.". Bolaget är alltså beroende av enskilda kunders agerande, vilket är försåtligt med tanke på verksamhetens storlek.

Koncernens omsättning sjönk från runt 5 miljoner Q1 till 3,1 miljoner i Q2. Trots detta så levererade Lucent Oil en vinst på 300 000. I VD orden från Q2 skriver bolaget att om sin syn att de ser "fortsatt positivt på utvecklingen i Phoenix under resten av året, trots att oljepriset fortsätter att falla.". Baserat på citaten ovan tror jag att omsättningen åter kommer vända upp eller stabilisera sig i Q3 och Q4. Min bedömning är att Q2 blir årets sämsta kvartal (Q2 var det sämsta kvartalet 2014). Phoenix tjänar på ett högt oljepris, men högra oljepriser är inte en förutsättning för verksamheten.

http://www.phoenix-collector.fi/environment
http://www.lucentoil.com/index.php?option=com_content&view=article&id=27%3Aphoenix-collector&catid=1%3Aom-lucent&Itemid=56&lang=sv
https://www.aktietorget.se/pressdocs/ViatechSystems/74858/412450.pdf
http://www.lucentoil.com/attachments/article/90/Kvartalsredog%C3%B6relse%20Q1%202015.pdf



Lite smått och gott om bolaget: 

Koncernen har totalt 3 363 000 kr i likvida medel. Räknar man bort kassan är bolaget värderat till runt 6,5 miljoner. Kollar man i balansräkningen hittar man ett varulager värderat till 1,4 miljoner. Man hittar även fodringar som är i princip lika stora som bolagets totala skulder(fodringar på 2,2 miljoner och skulder på 2,35 miljoner). Bolaget är alltså i princip skuldfritt. Utöver detta finns på balansräkningen maskiner och anläggningstillgångar värderade till 2,8 miljoner. Räknar man ihop anläggningstillgångar, varulager, fodringar och kassa och sedan drar bort skulderna så finns värden för 7,52 miljoner på balansräkningen.

Bolagets ledning äger stora mängder aktier i bolaget. Styrelseledamoten Johan von Kantzow äger 7,13% och hans släktings dödsbo äger ytterligare 8,77%. Styrelsens ordförande Lars Linzander äger 10,51% av aktierna. VD Per-Ove Melinder sitter på lite över 20 000 aktier (1,02 %) och Jouni Tukiainen, VD för Phoenix äger 100 000 aktie(4,72%). Ledningen äger utöver detta ett väldigt stort antal teckningsoptioner. De 10 största ägarna äger 68,3% av bolaget. Antalet aktieägare i Lucent Oil uppgick per den 30 december 2014 till 536, kravet för notering på aktietorget är 200 aktieägare.

http://www.affarsvarlden.se/tidningen/article3496305.ece
http://www.lucentoil.com/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=44&lang=sv
https://www.avanza.se/aktier/om-aktien.html/20487/lucent-oil
http://www.aktietorget.se/CompanyListing.aspx


Nyhetsflöde och Teckningsoptioner: 


Normalt sätt när man tittar på bolag på aktietorget brukar man slås av mängden luftfyllda pressmeddelanden. Lucent Oil är istället helt tysta. De enda PM:en som bolaget släpper är i princip bolagets kvartalsrapporter. I kvartalsrapporterna är VD orden ofta ganska "torra" och rapporterna innehåller mest siffror. Överlag får jag känslan av att bolaget fokuserar på sin verksamhet, samtidigt som de mer eller mindre ignorerar att de är noterade.

Bolaget har inte gjort en nyemission sedan 2008 vilket innebär att bolaget klarar att stå på egna ben. Bolaget delade ut 0,5 miljoner 2014 och 1 miljon 2013. Trots att bolaget klarar av att stå på egna ben kan antalet aktier komma att öka då det finns teckningsoptioner.

Det finns 2 typer av teckningsoptioner. Den första typen går att handla via Avanza. Av denna typen finns det 12 442 664 st. Äger man 20 stycken har man rätt att teckna en aktie för 4,5 kr senast sommaren 2016. Skulle alla tecknas ökar antalet aktier i bolaget med 622 708 och kassan fylls på med 2,8 miljoner. Teckningsoptionerna minskar uppsidan, då det blir fler aktieägare som måste dela på vinsten om det går fortsatt bra. Det finns även 2 500 000 optioner av typ 2. 20 av dessa ger rätten att teckna en aktie till kursen 4 kr. Hade även dessa tecknats hade ytterligare 0,5 miljoner tillförts bolaget. Värt att påpeka är dock att merparten av teckningsoptionerna härstammar från en nyemission 2006. De som sitter på optionerna är medarbetare som har varit med företaget länge. I princip inga optioner har utnyttjats vilket får mig att tro att ledningen kanske avstår från att utnyttja dem även detta året(och istället förlänger teckningstiden). Oavsett så är det viktigt att komma ihåg att "Vid fullt utnyttjande av utestående teckningsoptioner kommer 2 865 833 aktier att vara utgivna."

Vad det gäller framtida nyheter så förväntar jag mig inga nyheter innan Q3 rapporten som planeras att släppas 24 november. Det känns som om att informationen som redan ligger på bordet borde vara tillräcklig. Den 11 maj släppt bolaget sin årsredovisning för 2014. I den stod följande citat:

"Styrelsen har arbetat med att omstrukturera verksamheten i bolaget och förbereda för en utdelning av företagets verksamhet inklusive dotterbolaget Phoenix till befintliga aktieägare."

En utdelning av Phoenix skulle kunna vara ett sätt för bolaget att lyfta fram de underliggande värdena och det skulle kunna vara en möjlig trigger till bra kursutveckling. Phoenix ligger dolt i skalet Lucent Oil.

https://www.avanza.se/aktier/om-aktien.html/212197/lucent-oil-to1
https://www.aktietorget.se/pressdocs/viatechsystems/documents/ar%202014.pdf


Balansräkning Q2-2015: 


Under året har bolaget levererat vinst. Kassan har dock inte vuxit i linje med vinsten. När man studerar balansräkningen hittar man förklaringen. Under första halvåret av 2015 har bolagets kortfristiga skulder minskat med 1 472 000, vilket förklarar att kassan inte har växt mer. Överlag så ser det bra ut i balansräkningen och bolaget känns stabilt. Under sista delen av 2014 fick bolaget en skiljedom med sig vilket resulterade i ett förbättrat resultat efter skatt och förbättrad likviditet. Dessa pengarna slussade delvis vidare till en underleverantör under första kvartalet 2015, vilket är en del av förklaringen till lägre skulder och ej snabbt växande kassa, under första halvan av 2015. Fortsätter vinsterna att bestå kommer bolagets kassa växa(den motsvarar redan idag över 30% av bolagsvärdet). Överlag ser det ut som om bolaget är försiktiga och konservativa i sin redovisning.


Värdering: 


Dagens värdering på 6,5 miljoner efter kassan ska sättas i relation till en förväntad årsvinst på runt 2 miljoner(vilket bolaget uppnår om Q3-Q4 är i nivå med Q2). Redovisar bolaget en vinst på 2 miljoner för 2015 så tror jag att kursen kommer stå över 4,5 kr sommaren 2016. Kurser över 4,50 sommar 2016 gör det sannolikt att optionerna kommer utnyttjas. Baserat på detta så räknar jag på 2 865 833 aktier istället för dagens 2 118 700 i min värdering.

Bolaget har en historia av att dela ut pengar. Utdelningen stoppades under 2014 då bolaget inte nådde vinst. Sedan 2014 (förluståret) har en konkurrent till Phoenix gått i konkurs vilket bidragit till höjd omsättningen och förbättrat resultat. Bolaget har en ambitionen om att dela ut minst 50% av sin vinst. Detta innebär att om bolaget fortsätter "tugga på", finns god chans att över 1 miljoner kr delas ut nästa sommar. 2,87 miljoner aktier och en utdelning på 1 miljoner ger en utdelning på 35 öre per aktie. I så fall hade direktavkastningen landat på ca 7,6% baserat på dagens kurs. Det ska tilläggas att bolagets kassa vid det laget i så fall hade varit dagens kassa 3,3 miljoner +  3,3 miljoner från teckningen av optionerna + 600 000 från 2 kvartals vinster. Detta hade givit en kassa på 7,2 miljoner. Med en kassa på över 7 miljoner finner jag det möjligt att över 1 miljon kronor delas ut.

Min bedömning är att bolaget är tillräckligt stabilt för att värderas till ett P/E-tal mellan 7 och 10 någonstans. Bolaget är väldigt litet vilket innebär att små förändringar i omvärlden kan slå hårt mot verksamheten. Bolaget gjorde ett bra första halvår 2015 och levererade en tillväxt på över 45%. Vi vet dock inte om bolaget efter 2015 kommer stabiliseras, fortsätta leverera tillväxt eller falla tillbaka något. Då jag kan för lite om branschen har jag svårt att estimera tillväxttalen för 2016. Vad jag däremot anser mig kunna bedöma är att dagens kurs är orimligt låg. Baserat på 0% tillväxt landar vi på ett P/E på under 6 efter kassa och full utspädning. Även om bolagets vinst skulle försämras 2016 tycker jag fortfarande bolaget ser billigt ut. Jag anser att man kan investera i Lucent Oil med god säkerhetsmarginal och förvänta sig bra avkastning om man köper på kurser mellan 4 och 7 kr.


Om optionerna omvandlas till aktier sommaren 2016.

Framtida kassa: 7 200 000
Vinst 2015 efter skatt: 2 000 000
Antal aktier 2016: 2 870 000
Värdering efter kassa     kurs
P/E 6  19 200 000 6,69
P/E 8  23 200 000 8,08
P/E 10  25 200 000 8,78





Kort summering: 


Räknar man bort kassan så betalar man 6,5 miljoner (kurs 4,60) för ett bolag som bör kunna leverera en helårsvinst på runt 2 miljoner i år. Bolaget har i år vuxit med 47% jämfört med samma period förra året. Hur ofta får man över 7% direktavkastning, P/E under 6 och över 45% tillväxt? Jag tror inte att tillväxtsiffrorna är uthålliga, men även negativ tillväxt borde motivera en uppvärdering. Jag är väldigt förvånad att inte fler tittar på bolaget.

Rekommendation: Köp

Jag ägde inga aktier när jag började skriva inlägget. Idag äger jag aktier i bolaget med ett gav på 4,76. Kommer inte sälja några aktier i bolaget under resten av september oavsett kurs. Köper man aktier i bolaget bör man ta hänsyn till den låga likviditeten i aktien. För övrigt så uppskattar jag när läsare pekar ut eventuella fel i mina analyser. 




Tidigare inlägg i samma serie



Rekommendation: Vet ej

Aktietorgets minsta bolag del 1 - European Institute of Science AB
http://jakten.blogspot.se/2015/04/European-Institute-Of-Science.html
Rekommendation: Rör ej


onsdag 26 augusti 2015

Tankar om börsen - hösten 2015, del 1

Jag har aldrig varit med om en nedgång på börsen. Jag har varit med om nedgångar i aktier som jag ägt, men jag har aldrig varit med om en generell större nedgång. Mitt intåg på börsen skedde i januari 2013. Det innebär att jag missat finanskrisen 2008 och skuldkrisen 2011. 2008 satt jag istället hemma hos mina föräldrar och läste på di. Jag läste även böcker skrivna av domedagsprofeter som sa att allt skulle gå åt skogen. På den tiden följde jag nyhetsbevakningen, men inte enskilda aktier. Jag var permanent skeptisk på den tiden, vilket gjorde att jag aldrig var intresserad av att köpa något. Jag hade inte varit intresserad av att köpa Swedbank 2009 då jag ansåg att det ekonomiska systemet skulle falla sönder. Avsaknaden av aktier vid tidigare nedgångar gör dock att jag har svårt att veta hur jag ska hantera de senaste dagarnas turbulens. Jag känner mig väldigt historielös och ny.

Därför har jag börjat sammanställa data. Varför börjar han inte bara prenumerera på Börsdata(www.borsdata.se) kanske du frågar dig? På det svarar jag att det är roligare att sammanställa data själv. Det är även gratis att sammanställa data själv. Får du ett färdigt diagram är det inte säkert man förstår allt. Vidare så spenderar man mycket tid om man sammanställer själv. Det kan låta negativt, men fördelen är att man tänker på innehållet under tiden. Jag föredrar att själv skriva en analys framför att läsa en analys. Skriver jag den själv förstår jag det hela bättre. Jag tänker att samma sak gäller börsen i allmänhet.

Den enda gången jag varit med om en nedgång på börsen var hösten 2014. 2014 tappade OMXS30 10,66% på 19 dagar. 10% eller mer brukar anses vara en korrektion. Hur står sig denna sommarens nedgång mot hösten 2014?




Linjerna är väldigt olika. Höstens 2014 års nedgång ser väldigt kortvarig ut om man jämför. Det är alltså ingen tvekan om att den nuvarande nedgången är värre än 2014 korrektionen. En kort nedgång med en uppstuds efter är ett tecken på att köpare snabbt strömmar till och ser nedgången som en möjlighet att köpa. En långsammare återhämtning innebär att folk tvekar mer. Grafen för 2014 var rakt ner och sedan rakt upp. Grafen för 2015 är en kamp mellan olika tankar.


Vad finns det för andra korrektioner i närtid?


Att jämföra med 2014 känns väldigt fel. När jag tittar tillbaka så hittar jag korrektioner våren 2013 och våren 2012. Den som utspelade sig våren 2012 är nära knuten tidsmässigt till finanskrisen 2011. Att det skedde en korrektion våren 2013 (röd linje), hade jag ingen aning om. Låt oss jämföra dessa med dagens utveckling. Tryck på diagrammet om du vill se ett större diagram!




Vad man ser tydligt på grafen är att de senaste årens korrektioner har vänt efter mellan 15 och 55 dagar. Den vi just nu är inne i har sin djupaste botten (än så länge) efter 83 dagar. Den nuvarande nedgången är även djupare än de tidigare. Korrektionerna ovan känns lättare än dagens. Den från 2012 kom precis efter finanskrisen och hör till finanskrisen. Jag är inte säker på om man ska räkna 2012 nedgången som en separat korrektion eller om man borde räkna in den i nedgången 2011.

Minna tankar säger att den pågående sättningen är större än de andra i diagrammet. Därmed bör man kanske istället jämföra den med de lite djupare nedgångarna under 2000 talet. Det är för sent för den pågående nedgången att vara en ny "hösten 2014 nedgång". När jag kollar igenom OMXS30 data (som helt gratis går att ladda ner på länken nedan), så ser jag följande tillfällen på 2000-talet där börsen gått ner lika mycket eller mer än idag,

Eurokrisen 2011
Finanskrisen 2007-2008
En rekyl på 18,42% 2006
IT-kraschen nedgången 2000-2002

http://www.nasdaqomxnordic.com/index/historiska_kurser?Instrument=SE0000337842


Låt oss jämföra med 2006, den lugnaste av de 4


Som ni ser i grafen nedan är det pågående fallet i nivå med ungefär var man befann sig efter en lika lång period av nedgång 2006. 2006 nedgången var den sista stora nedgången innan en stor uppgångsfas påbörjades. Efter uppgångsfasen kraschade börsen 2008. Dagsläget är väldigt likt var börsen befann sig under 2006. Min tanke är att det snart borde vända upp om inte folk ska börja bli oroliga att vi har kommit in i en långvarig nedåtgående marknad. Jag tror att vi kommer börja närma oss ett avgörande inom de kommande veckorna som avgör mellan en längre negativ trend eller om börsen ska leta sig mot nya toppar.

Jag säger som tekniska analytiker, går börsen upp så går den upp, annars så går den ner!





Jag hade inte kontroll över mina känslor i måndags(den svarta måndagen) och sålde en del aktier. Efter dagen var jag besviken på mig själv, jag hade låtit mina känslor styra. Nu har jag en portfölj bestående av två bolag (Kopy Goldfields och G5 Entertainment) som jag tror på. Jag är redo att följa med dessa två bolagen ner och fylla på ifall börsen skulle ge vika. Jag anser även att jag kan mer än marknaden om dessa bolagen.

Fram tills nyligen satt jag bland annat med Vardia och Jays. Jag hade inte varit redo att följa de bolagen ner i en djupare nedgång. Nu har jag rensat bland kortsiktiga innehav vilket innebär att det finns gott om kapital att köpa för ifall börsen skulle gå ner. Detta kapitalet ska nu få ta det lugnt en stund. Jag känner mig just nu bekväm med att invänta den fortsatta utvecklingen lite vid sidan av. Går börsen upp och den långsiktiga trenden förblir stark så kommer börsen fortsätta att belöna bra nyheter. Fortsätter börsen belöna bra nyheter så tror jag Kopy Goldfields kommer se till så att jag hänger med index i höst. Går börsen ner så tror jag jag klarar mig bra.

Jag har givit mig själv köpstopp under 2 veckors tid(förutsatt att inget av de 2 ovanstående bolagen rasar). Om 2 veckor borde den blå linjen i diagrammet ovan ha vänt upp och närmat sig den röda. Har börsen rört sig i sidled dessa 2 veckorna så kommer jag förmodligen behålla köpstoppet 1-2 veckor till. Skulle börsen ha gått ner mycket om 2 veckor så kanske jag gör ett par mindre köp. Jag har ingen åsikt om hur jag gör ifall börsen går upp, men då jag haft ett bra sista halvår på börsen så gör det inte så mycket om jag missar ett antal procent.

Spännande höst framför oss! September är en mycket intressant månad!

Har tänkt skriva en del 2 till detta inlägget lite senare, har dock lovat många inlägg tidigare som aldrig blivit av, så man vet aldrig. Men då jag känner att jag behöver jämföra dagens börs med de tidigare större nedgångarna så blir det nog en del 2...


måndag 17 augusti 2015

Kopy Goldfields - augusti 2015


  • Investering från partner värderar Kopy Goldfields andel i licensen Krasny till 57 miljoner
  • Tilläggsköpeskilling bedöms sannolik, potentiell intäkt på 17 miljoner
  • Prospekteringsresultat om ett par veckor
  • Produktionsstart på Krasny i början av 2017
  • Diskussioner om försäljning av licenser/nytt "joint venture" samarbete pågår.
  • Börsvärde ca 31 miljoner 

I förra veckan exploderade Botnia Explorations kurs. Aktien var som mest upp över 150%. Jag har sedan maj 2014 följt Kopy Goldfields och tror att bolaget kan vara nästa guld-prospekteringsbolag som uppvärderas. Botnia Exploration rusade från ett börsvärde på 50 miljoner och är nu värderat till över 100 miljoner. Kopy Goldfields är idag värderat till ca 31 miljoner, trots att bolaget är betydligt närmare produktion än Botnia. Kopy Goldfields är ett prospekteringsbolag som prospekterar guld i området Lena Goldfields i Ryssland.


Krasny-avtalet


Krasny är en av Kopy Goldfields prospekterings licenser. Licensen är giltig fram till 2035. och bolaget har identifierat mineraltillgångar på 1,37 miljoner oz på licensen(ett oz motsvarar 31,10 gram guld). I november 2013 tecknade Kopy Goldfields och GV Gold (Rysslands 8:de största guldproducent) en avsiktsförklaring. Avsiktsförklaringen blev under sommaren 2014 till ett färdigt avtal. Det totala värdet av avtalet är 9 MUSD (miljoner dollar). Avtalet är uppdelat i 4 delar.


  • Kontantbetalning: 1 MUSD
  • "Steg 1", finansiering av prospektering: 3 MUSD
  • "Steg 2", finansiering av mer prospektering: 3 MUSD
  • Villkorad prestationsbaserad tilläggsköpeskilling: 2 MUSD


Kopy Goldfields har redan mottagit 7 MUSD vilket värderar Krasny licensen till 115,7 miljoner (dollarkurs 8,50). Lyckas Kopy Goldfields uppnå kraven för den villkorade tilläggsköpeskillingen blir avtalets totala värde 9 MUSD. När avtalet fullföljts kommer Kopy Goldfields äga 49% och GV Gold 51% av Krasny.

115 700 000 * 0,49 = 56,7 miljoner
150 200 000 * 0,49 = 73,6 miljoner

GV Golds värdering av Krasny värderar Kopy Goldfields andel till 56,7 eller 73,6 miljoner beroende på om den villkorade tilläggsköpeskilling betalas ut.

https://www.avanza.se/placera/pressmeddelanden/2013/11/25/kopy-goldfields-kopy-goldfields-och-gv-gold-tecknar-avsiktsforklaring-om-partnerskap-for-att-ta-krasny-projektet-till-produktionsfasen.html 

Den villkorade kontantbetalning på 2 MUSD (17 miljoner svenska kronor) tillfaller Kopy Goldfields om de lyckas bevisa en guldreserv på över 9 miljoner ton(ca 290 koz, koz står för tusen oz) enligt den ryska GKZ standarden. Detta bedömer både Kopy Goldfields och Redeyes analytiker som sannolikt. Sedan Kopy och Redeye bedömde att tilläggsköpeskillingen var sannolikt har positiva prospekteringsresultat kommit. I den senaste uppdateringen skrev bolaget att resultaten ”bekräftar den föreliggande geologiska modell av Krasny fyndigheten som anger 300 koz guld ner till djupet av 200 meter”. Sannolikheten borde därmed ha förbättrats. Faller tilläggsköpeskillingen ut har GV Gold betalt sammanlagt 9 MUSD vilket värderar 49% av Krasny till 73,6 miljoner. 

http://www.kopygoldfields.com/sitespecific/kopylovskoye/files/kopygoldfields_ar_2014_swedish_page.pdf 
http://www.redeye.se/intervju/kopy-goldfields/interview-kopy-goldfields-ceo-mikhail-damrin
http://www.redeye.se/analys/update/kopy-goldfields-forbattrade-utsikter-kopy
http://www.bequoted.com/beQPress/download.asp?Id=16720 

Krasny avtalet är inte enbart viktigt för Kopy Goldfields. Det är även viktigt för GV Gold som 2013 uttalade ett mål om att öka sin produktion med 66% fram till 2017. Ett sätt att uppnå detta är om de sätter igång flera nya anläggningar och just nu är Krasny licensen bolagets näst största prospekteringssatsning. GV Gold har alltså starka incitament att snabbt föra Krasny vidare mot produktion. Bilden nedan visar GV Golds investeringar i olika prospekteringsprojekt under 2014. 3 av GV Golds 9 senaste pressmeddelanden handlar om Krasny-licensen.



http://www.gvgold.ru/en/
http://www.gvgold.ru/media/filer_public/14/64/1464c425-6d83-42c0-b433-d7c40c3f8e2e/gv_gold_eng_small.pdf


Arbetet med Krasny


Den prospekteringsfinansierande delen av avtalet (6 MUSD) är uppdelad i 2 steg. Det första steget pågick från sommaren 2014 till vinter 2015. Mellan steg 1 och steg 2 hade GV Gold möjlighet att avbryta samarbetet. Efter steg 1 summerade Kopy Goldfields resultatet på följande sätt:

  • ”Samtliga prospekteringsmål för steg 1 har överträffats.”
  • ”Såväl genomsnittlig guldhalt som total mängd guld ökar baserat på en intern mineraltillgångsberäkning efter steg 1.”
  • ”Nyupptäckta mineraliserade intervall ökar potentialen i fyndigheten.”
  • ”Mineraliseringen är öppen i båda riktningarna längs strykningen samt mot djupet.” ”prospekteringskostnaderna långt under budget”

http://bequoted.com/webtools/press/details.aspx?Id=8088

GV Gold valde att gå vidare och bekräftade därmed att de var nöjda med samarbetet och resultaten från steg 1. I Kopy Goldfields årsredovisning 2014 (skriven under våren 2015) finns följande kommentar från GV Gold:

”I december 2014 slutfördes det första steget. Resultatet var att vi fick en bekräftelse på de förväntade geologiska reserverna... Vi är glada över samarbetet och att få arbeta ihop med Kopy Goldfields team. Vi är övertygade om att genom våra bolags gemensamma ansträngningar kommer Krasny-projektet framgångsrikt att utvecklas till produktion och bli bas för ett långsiktigt samarbete mellan oss.”

http://www.kopygoldfields.com/sitespecific/kopylovskoye/files/kopygoldfields_ar_2014_swedish_page.pdf

Borrningarna på steg 2 påbörjades den 10 juni i år och den svaga ryska valutan har minskat kostnadsprognosen från 3 MUSD till 2 MUSD. Besparingen har inneburit att budgeten för steg 2 nu även kommer finansiera fortsatt arbete med lönsamhetsstudie efter prospekteringen är avslutad. Pengarna som blev över har också används till att köpa en licens för alluvial guldproduktion vid Krasnys fot. Kopy Goldfields, GV Gold och Ryska medier skrev om denna nyheten. Kopy Goldfields köpte licensen för att få kontroll över hela Krasny, men utesluter inte möjligheten att alluvial produktion med en partner kan komma att ske innan själva gruvan på Krasny sätts i produktion.

"Detta kommer potentiellt att ge oss intäkter från alluvial guldproduktion innan vi uppnår intäkter från berggrundsproduktionen. LLC Krasny behöver inte hantera denna produktion på egen hand eftersom dett finns ett antal alluviala guldproducenter i området som kan tjäna som operatörer och dessutom har vår joint venture partner GV Gold både utrustning och erfarenhet av alluvial produktion i området.”

En annan positiv sak med Krasny är närheten till existerande produktion och vägar. Infrastrukturen som krävs för produktion finns redan är på plats. Fallet i den ryska valutan har under de senaste 12 månaderna mer än vägt upp fallet i guldpriset. I dollar nådde guldet sin topp 2011, i rysk valuta toppade guldpriset i år. Dagens guldpris i ruble är högre än toppen 2011.

GV Gold äger en aktiv gruva i närheten av Krasny. Kopy Goldfields har bjudit in investerar att komma och besöka Krasny i september, besöket innehåller ett studiebesök på GV Golds aktiva gruva, vilket tyder på en bra relation mellan bolagen.

https://www.avanza.se/placera/pressmeddelanden/2015/07/16/kopy-goldfields-kopy-goldfields-inbjuder-till-att-besoka-krasny-projektet-i-bodaibo-ryssland.html
http://www.bequoted.com/beQPress/download.asp?Id=16576
http://www.bequoted.com/beQPress/download.asp?Id=16708

Den 30 juli 2015 publicerade bolaget sin första operativa uppdatering med resultat från arbetet med steg 2. Bolaget konstaterade följande:

  • ”prospekteringsprogrammet fortsätter i enlighet med plan”
  • ”Resultaten hittills från prospekteringssteg 2 bekräftar den föreliggande geologiska modell av Krasny‐fyndigheten som anger 300 koz guld ner till djupet av 200 meter.”
  • ”Nyupptäckta mineraliserade intervall ökar potentialen i fyndigheten”

Allt som rapporterades tyder alltså fortsatt på att bolaget kommer lyckas med att bevisa 300 koz och att de därmed kommer få tilläggsköpeskillingen från GV Gold. Nästa uppdatering väntas komma under första halvan av september och varje uppdateringen som går i linje med förväntan minskar risken i projektet samtidigt som potentialen består. Torsdagen den 20 augusti kommer bolaget släppa sin halvårsrapport med fler kommentarer från VD Mikhail Damrin. När hösten prospektering är klar finns tillräckligt med data för att man ska kunna göra en lönsamhetsstudie över Krasny licensens potential. Det har pratats om 30 koz om året i 10 år. Dagens guldpris är 1 117 dollar/oz.

1 117(guldpris) * 8,50(dollar) * 30 000 (oz)  = 284 835 000

Den delen av Krasny som avtalet rör har 320 koz i antagna och identifierade mineraltillgångar. Totalt på Krasny licensen finns 1 370 koz i mineraltillgångar. Prospekteringen sker alltså på en del som innehåller ca 23% av licensens totala tillgång. Prospekteringsprogrammet sker på den centrala delen av mineraliseringen och ner till 200 meters djup, detta är den delen av fyndigheten som ligger närmast ytan och därmed är billigast att utvinna. Vid en Redeye presentation i september 2014 pratade Kopy Goldfields om produktionskostnader på 600-800 dollar i Lena Goldfields (området där Krasny ligger). Räknar man på kostnader på 800 dollar/oz så skulle det kosta 204 miljoner per år att ta upp 30 koz ur berget.

284 835 000 - 204 000 000 = 80 835 000.
80 835 000 * 0,49 (Kopy Goldfields andel) =  39 609 150 kr.

Siffrorna ovan bör tas med en stor nypa salt i väntan på lönsamhetsstudien. Min poäng är att det finns goda möjligheter att 23% av Krasny fyndigheten kan ge Kopy Goldfields fina vinster i 10 års tid(om det blir gruva).

http://www.kopygoldfields.com/projects/krasnyy/
http://bequoted.com/webtools/press/details.aspx?Id=9187
https://redeye.solidtango.com/widgets/embed/moyazg5m?auto_play=true&seek=0&s_referrer=http://www.kopygoldfields.com/investor-relations/company-presentation/&domain=&tags=&categories=




Kassa, övriga licenser och ledning


Bolaget är i princip skuldfritt (bortsett från ett lån på 3 miljoner från Novatelligence AB). Novatelligence AB kan konvertera lånet till aktier våren 2016. Värt att notera är att Novatelligence AB är storägare i bolaget och sitter på 6,9% av aktierna. Skulden är alltså till en intressent som vinner på om det går bra för bolaget. Kopy Goldfields satt på en kassa på 1,1 miljon vid årsskiftet 2014/2015. Sedan dess har 10,9 miljoner tillförts före emissionskostnader(i januari). Vid en tidpunkt för året tog bolaget upp ett kortsiktigt lån för att lösa finansiering i väntan på en inbetalning. Bolaget har alltså bevisat nyligen att de kan lösa tillfälliga likviditetsproblem. Redeye har räknat på bolagets burn-rate och kommit fram till att den låg runt 5 miljoner för andra halvåret 2014. Redeye räknar med lägre burn-rate i år då GV Gold står för merparten av alla kostnader. Baserat på detta borde bolaget klara sig fram tills tilläggsköpeskillingen trillar in på kontot. Bolagets styrelse gör samma bedömning i årsredovisningen där de skriver:

”Med beaktande av den nyligen genomförda nyemissionen, det omförhandlade lånet samt den sannolikt tillkommande tilläggsköpeskillingen i Krasny-projektet är det dock styrelsens bedömning att Bolaget är finansierat för resterande delen av räkenskapsåret och har förmåga till fortsatt drift.”

Bolagets har även målet för 2015 är att sälja Kopylovskoye-projektet (bolagets ursprungliga licens som givit bolaget dess namn). Redeye värderar licensen till 13 miljoner vilket jag ser som en rimlig värdering. 2014 lyckades nämligen Kopy Goldfields sälja 2 licenser med mindre identifierade tillgångar för 10 miljoner. I en intervju med Redeye den 3 augusti konstaterade bolagets VD att:

”Our target is to sell or develop Kopylovskoye into production under a Joint Venture and find a partner for exploration of the Northern Territories. We are holding discussions with several potential investors over both project” 

Det finns alltså konkreta diskussioner om avtal som skulle kunna frigöra ytterligare kapital. Jag värderar Kopylovskoye (försiktigt) till 10 miljoner.

http://www.kopygoldfields.com/investor-relations/the-share/shareholder-structure/
http://www.redeye.se/analys/update/kopy-goldfields-forbattrade-utsikter-kopy
http://www.redeye.se/intervju/kopy-goldfields/interview-kopy-goldfields-ceo-mikhail-damrin

Vid nyemissionen i vintras tecknade merparten av ledningen fullt. Den enda i ledningen som inte tecknade fullt var styrelseledamoten Markus Elsasser. Markus har nu lämnat styrelsen vilket förklarar att han inte deltog. Sedan dess har CFO Tim Carlsson handlat 216 000 aktier. Under 2014 valde styrelsen att frivilligt halvera sina arvoden för att hjälpa bolaget ekonomiskt. Styrelse och ledning har sedan jag började följa bolaget agerat aktieägarvänligt. Jag har vid ett flertal tillfälle varit i kontakt med CFO Tim Carlsson och jag har möts av ett trevlig och tillmötesgående CFO.

Tabell över ledningens deltagande vid emissionen:

20150126 Kjell Carlsson buy share 61 000
20150126 Mikhail Damrin buy share 55 596
20150126 Andreas Forssell buy share 56 000
20150126 Tim Carlsson buy share 104 000
20150126 Johan Österling buy share 230 000


Sannolik utveckling den närmaste tiden


Jag tror att följande kommer hända:
Bolaget fortsätter att rapportera resultat i linje med förväntan och 300 koz bekräftas. Baserat på detta så motar bolaget tilläggsköpeskillingen denna vintern. Detta utfallet är i mina ögon det mest sannolika utfallet för det kommande halvåret vilket motiverar följande värdering av bolaget:

((9 MUSD (avtalets storlek) * 8,50 (nuvarande dollarkurs) ) / 51 (GV Golds andel)) * 49 Kopy Goldfields andel = Kopy Goldfields andel i Krasny bör värderas till 73,5 miljoner.

Kassa på 17 miljoner(efter att tilläggsköpeskillingen har trillat in på kontot) och skulder på 3 miljoner (bolagets lån). Kassan denna vintern kommer innehålla 14 miljoner.

Kopylovskoye licensen värderar jag till runt 10 miljoner, mer om avtal trillar in. Jag värderar bolagets tredje licens (Norra territoriet) till 0 kr. Potentiell ytterligare uppsida finns i ifall avtal trillar in om någon av licenserna. Bolaget bedömer att Norra territoriet har "blue sky" potential.

Total värdering av bolaget 73,5(Krasny) + 14(Kassan) + 10(Kopylovskoye+Norra territoriet)  = 97,5 miljoner vilket motsvarar 1,76 kr per aktie denna vintern.

Detta förutsätter dock att höstens arbetet går i nivå med bolagets förväntningar. Innan man köper aktier bör man göra en riskbedömning av sannolikheten att det går bra. Både bolaget, deras partner och Redeye är dock mycket positiva. Redeye (som har en riktkurs på 1,59 kr) skriver i sin senaste kommentar att:

”Implicit prisar marknaden in att Krasny-projektet inte faller väl ut trots alla de positiva resultat som Kopy har presenterat.” 

Baserat på dagens kurs bedömer marknaden att sannolikheten att höstens arbete lyckas är runt 33%. Jag bedömer att detta är en felprissättning och att den reala sannolikheten istället är över 70% vilket borde motivera kurser på över 1,20 kr redan idag (en dubblering från dagens 0,57 kr).

http://www.redeye.se/analys/today/kopy-goldfields-allt-enligt-planen-i-krasny


Fotnot: jag äger mycket aktier i bolaget.


söndag 9 augusti 2015

Aktietorgets minsta bolag del 2 - Orezone AB

Börsvärde 7,14 miljoner
Kurs 07/08: 0,16
Antal aktier: 44 626 071

Resultat: -220 000 kr (2014)
Intäkter 0 kr (2014)
Kostnader 2014: Löner och Sociala avgifter 51 517, Övriga kostnader 169 240

http://www.aktietorget.se/pressdocs/Orezone/73921/382695.pdf
http://www.aktietorget.se/Instrument.aspx?Language=1&InstrumentID=SE0006452546


Vad får man för pengarna om man köper aktier?


Bolaget är ett prospekteringsbolag, aktivt i Sverige med 10 undersökningstillstånd i sin portfölj. Strategin är att på kortast möjliga tid, till lägsta möjliga kostnad identifiera fyndigheter på licenserna. Bolaget tog nyligen in 4,2 miljoner via en till 60% tecknad nyemission. Bolagets enda anställda, deras VD Anders West ska tidigare ha varit drivande i ett projekt på filipinerna som sålts till Freeport-McMoRan Inc, en av värdens största koppar producenter. Nu ska han försöka göra samma sak i Sverige. Licenserna ligger i Värmland, Västerbotten och Norrbotten och har giltighetstid som varierar mellan en månad och 2,5 år.  Svenska myndigheter get tillstånd som varar i 3 år som sedan kan förlängas i omgångar. En del av licenserna ägdes tidigare av Archelon AB, vilket förklarar att de har kort giltighetstid.

Då bolaget i princip inte existerade förra året så förväntas kostnaderna gå upp i år. Bland annat ska bolaget betala för platsen på aktietorget (ca 150 000), styrelsearvoden på 222 500 och lön till VD. Totalt kan jag tänka mig att listningen, styrelse och Anders kommer kosta bolaget runt 600 000 - 700 000 per år. Resterande delarna av bolagets kassa kommer kunna användas till prospektering. Därmed kan bolaget prospektera för lite över 3 miljoner utan att behöva ta in kapital. Skulle man köpa aktier idag så motsvarar alltså kassan ca halva aktiens värde och utöver det får man en erfaren person i branschen (Anders) och 10 undersökningstillstånd.



Lite smått och gott om bolaget: 


Bolaget skriver i sin årsredovisning från 2014 att "Vi minimerar riskerna till exempel genom att skaffa så många objekt som möjligt.." vilket jag reagerar på, då jag inte ser hur det skulle minska risken. Låt oss säga att bolaget skaffat 2 undersökningstillstånd till, hur hade detta minskat risken? I mina ögon ligger risken snarare i pengar som bränns på prospektering/undersökning utan resultat.

I övrigt så innehåller dock VD orden i 2014 års årsredovisning en del intressant. Bolaget uttrycker bland annat att de håller sig till områden där prospektering är miljömässigt och socialt acceptabelt, ligger rätt med avseende till infrastruktur och transporter och att de kommer sälja projekt innan den riskfyllda och kapitalkrävande gruvutvecklingsfasen. Anders West skriver om sig själv att han har flera decennier med erfarenhet inom guld, koppar och nickelprospektering. Områdena som bolaget undersöker ska bland annat innehålla Guld, Koppar, Nickel och Zink.

Den 22 juni noterades bolaget på Aktietorget, kursen har sedan dess fallit från en öppning på 22 öre till 16 öre. Kursen var nere på 13 öre som lägst under öppningsdagen. Bolagets emission skedde till teckningskursen 25 öre. För varje aktie man tecknade fick man även en teckningsoption. Nedan följer beskrivningen av hur teckningsoptionerna fungerar. Teckningsoptionerna går i dagsläget att komma över för runt 1 öre styck.

"Varje teckningsoption ger innehavaren rätten att under två teckningsperioder, 24 augusti – 7 september och 2 november – 23 november 2015, teckna en aktie till en kurs uppgående till sjuttiofem procent av den genomsnittliga handelskursen i Bolagets aktie enligt AktieTorgets officiella kursstatistik avseende den period om tjugo handelsdagar som slutar två bankdagar innan respektive utnyttjandeperiod börjar. Teckningskursen skall emellertid inte understiga 0,25 kronor, eller överstiga 0,55 kronor." 


Tror man på kurser över 26 öre är alltså teckningsoptionerna mer fördelaktiga än aktier.


Bolagets första nyhet och lite om ägarna: 


Den 14 juli släppte bolaget sitt första pressmeddelande rörande verksamheten. Aktiemarknaden reagerade inte nämnvärt. Aktier värda ca 30 000 kr bytte händer under dagen. I pressmeddelandet berättade bolaget om "en intensiv prospekteringskampanj fokuserad på södra Västerbotten". De hittade höga halter av Zink (30%) och en del Gallium. Undersökningen måste ha skett på ett ställe där de saknar officiellt tillstånd då bolaget nu ansöker nu om undersökningstillstånd för området.

Vidare berättade bolaget att de hade tecknat ett "förköpsrätt" avtal med  "Flitegold Pty. Ltd." angående Orezones licens Surberget i Vilhelmina kommun(även denna i Västerbotten). På licensen Surberget ska Vanadin och Molybden finnas, 2 sällsynta metaller. Om man googlar Flitegold hittar man ett australiensiskt råvarobolag som varit igång i några årtionden och som har lite över 50 anställda. De verkar dock inte ha någon hemsida vilket är ovanligt. Inga summer nämns i pressmeddelandet.

http://www.aktietorget.se/NewsItem.aspx?ID=74482
http://www.aktietorget.se/pressdocs/orezone/documents/orezone_memo_150306-final.pdf
https://sv.wikipedia.org/wiki/Molybden
https://sv.wikipedia.org/wiki/Vanadin
https://www.manta.com/ic/mvml8d0/au/flitegold-pty-ltd


Orezone AB sattes på börsen av Archelon AB, som också är noterat på Aktietorget. Archelon äger idag 12 miljoner aktier i Orezone . Andra stora ägare är Anders West med 2,5 miljoner aktier och Capensor Capital AB (ett bolag som arbetar med svenska småbolag). Övriga insiders(styrelsen och närstående till dem) äger total ca 1,7 miljoner aktier. Anders West äger även lite över 50 000 optioner som han fick när han tecknade aktier vid emissionen.

http://www.orezone.se/index.php/ir/aktien


Kort summering: 


Skulle man rent hypotetiskt köpa aktier i Orezone så gör man ett bet på Anders West, bolagets VD, storägare och enda anställda. Då bolaget är värderat till ca 3-5 miljoner efter kassa så värderar man i princip hans kunskap och erfarenhet till denna summan. Bolaget är dock i princip så hög risk man kan hitta och jag kan inte bedöma potentialen eller Anders Wests erfarenhet. När bolaget genomfört sin första exit(om en sådan någonsin sker) finns andra grunder att bedöma bolaget på. Skulle man vara intresserad av bolaget så finns teckningsrätterna som ger rätt att teckna aktier till ett rabatterat pris, förutsatt att kursen går upp. Skulle det kommande halvåret gå bra blir teckningsrätterna eventuellt värdefulla, går det dåligt blir de värdelösa i slutet av november.

Bolaget kommer släppa sin halvårsrapport 31 augusti.


Jag äger inga aktier eller optioner i bolaget.

http://www.aktietorget.se/Instrument.aspx?Language=1&InstrumentID=SE0006452546

Rekommendation: Vet ej



Tidigare inlägg i samma serie


Aktietorgets minsta bolag del 1- European Institute of Science AB
http://jakten.blogspot.se/2015/04/European-Institute-Of-Science.html




måndag 20 juli 2015

2014 – mitt andra år på börsen, del 1

Den 5 augusti 2014 skrev jag ett annorlunda inlägg på min blogg. Inlägget gick igenom alla transaktioner jag gjorde under 2013 och försökte summera framgångar, misstag och lärdomar. Jag har sedan dess tänkt fortsätta skriva liknande inlägg och nu känner jag mig tillslut redo för nästa del. Du kanske får mer ut av inlägget nedan om du först läser del 1(se länken).


När 2014 började satt jag med en portfölj som till 76,41% bestod av Starbreeze. Bolaget kostade på den tiden(årsskiftet) 0,54 kr per aktie (vilket motsvarar 5,4 kr efter den omvända splitt som skedde senare 2014). Bolaget hade efter rapport fallit på börsen och jag var fast besluten om att fallet var omotiverat. Under hela vintern 2014 följde jag Steams försäljningslistor slaviskt(där man kunde se hur Starbreezes produkter sålde) och blev glad över varje position som bolagets spel klättrade på listorna. En flik på jobbdatorn visade hela tiden Steam-försäljningen och varje tilläggspaket-släpp blev en högtid då man tillsammans med andra Starbreeze anhängare firade framgångarna. Starbreeze var det enda innehavet i portföljen som jag förstod mig på och det var därför min portfölj i princip enbart bestod av Starbreeze. Mer om det innehavet senare.


Avtech, PetroGrand och ProstaLund


Jag hade läst Avtechs pressreleaser under en tid och läst på om bolaget på forumet placera. Detta gjorde att jag trodde att bolaget var nära ett avtal, men jag hade ingen aning om vad ett sådant avtal skulle vara värt i ökat bolagsvärde. Jag köpte aktien i väntan på detta avtalet. Efter ett tag så rusade aktien från min inköpskurs på 1,41 till 1,78-1,81 vilket fick mig att sälja merparten av mitt innehav. Rusningen skedde innan något avtal hade undertecknats och jag resonerade att det var bäst att säkra vinsten. Mitt säljbeslut var inte grundat på någon fundamental faktor, då jag inte hade en åsikt om vad ett avtal skulle vara värt. Beslutet var enbart grundat på att kursen hade gått upp. Aktien fortsatte sedan upp och jag missar jag i princip hela uppgången (aktien når 8,95 sommaren 2014).

Det andra innehavet som jag hade med mig in i 2014 var ProstaLund. Under Januari faller bolagets kurs sakta. Jag väljer då att fylla på och aktier inhandlas på 20,10, 19,18, 19,40 och 17,40. Jag säljer sedan alla jag äger mellan 21,70 och 24,30 efter att kursen vänt upp. Jag hade ingen kunskap som indikerade huruvida bolaget var dyrt eller billigt. Dessa småaffärerna råkade dock sluta på plus.

Den 3 januari köpte jag lite PetroGrand som dumpades 1,5 månad senare med 18% vinst. Jag har för mig att PetroGrands tillgångar på den tiden var större än börsvärdet, men jag hade ingen aning om bolagets lednings historik av värdeförstöring eller om avsaknaden av verksamhet.

Avkastning
Avtech bidrog med 1,4% avkastning till portföljen mellan december 2013 och April 2014
ProstaLund bidrog med 0,7% avkastning till portföljen mellan november 2013 och februari 2014
PetroGrand bidrog med 1% avkastning till portföljen mellan januari 2014 och februari 2014

Siffrorna ovan är baserade på hur mycket vinsterna fick min totala avkastning att öka under perioden(vinsten / totala summan jag hade på kontot när 2014 började).

Under första halvåret 2014 handlade jag även med följande bolag Star Valut, Diamyd, Rörvik Timber, Josab International, Image Systems, Alteco Medical, Net Gaming Europe och Precise Biometrics. Alla dessa transaktioner gav mindre än 0,5% bidrag/förlust till portföljen(oftast förlust).


Köp bara sånt du inte förstår!


2013 levererade börsen en bra avkastning för mig och jag slutade på totalt 61,57%(enligt Avanzas graf). Ett antal insättningar under året gjorde dock att avkastningen på de första kronorna jag satte in var mycket högre än de sista. Räknar man istället avkastning "vinst/insatta pengar" så landade man på den mera siffran 36%. Siffran 36% är dock lägre än den faktiska avkastningen på snittkronan då jag i slutet av året satte in mycket pengar för att köpa billiga Starbreeze. Oavsett hur man räknar så hade jag hybris efter 2013.

Under 2013 hade jag tjänat mina procent på bolag jag spenderat timme efter timme på att bevaka och läsa på om(Nokia och Starbreeze). I ett försök att radera min uppgång hoppade jag (likt hösten 2013) från småbolag till småbolag under början av 2014 utan att ha gjort efterforskningen innan. I boken "Trading for a Living" skriver Alexander Elder följande:

”Four animals are mentioned especially often on Wall Street: bulls and bears, hogs and sheep..Sheep are passive and fearful followers of trends, tips and gurus. They sometimes put on a bull’s horns or a bearskind and try to swagger. You recognize them by their pitiful bleating when the market becomes volatile. Whenever the market is open, bulls are buying, bears are selling, hogs and sheep get trampled underfoot..”

Under början av 2014 hade jag Bull position i Avtech och Starbreeze (mer om Starbreeze senare). Resten av mina köp färgades av får-beteende.  En post på ett forum där någon skrev ”köp x” var tillräckligt för att jag skulle kasta mig in i en aktie. Det var tur för mig att nästan hela mitt kapital var upplåst i Starbreeze. Den 4 mars köpte jag bland annat Ecolime Comfort Ceilings (nynoterat på aktietorget). Min analys var i princip ”många nynoterade bolag ser ut att gå upp, Ecoline har inte gått upp, därför köper jag Ecoline". Än idag har jag ingen aning om vad bolagets beskrivning på Avanza innebär(se citat nedan). Vid den fösta stora rörelsen sålde jag av alla mina aktier i panik, jag betedde mig som ett äkta får.På runt en månad lyckades jag i denna transaktionen förlora över 30% av satsad summa.

”Verksamheten bygger på en patenterad teknik för klimatstyrning inomhus. Klimatstyrningskonceptet baseras på en värmeabsorbent och på en applikation av denna absorbent för klimatstyrning inomhus.”



Jag betedde mig på liknande sätt i WntResearch, BIOLIGHT, Mavshack och Anoto Group. Detta resulterade i förluster på en summa som motsvarade 4% av pengarna jag gick in i 2014 med. Att köpa något man inte förstår, av anledningar man inte kan förklara är misstag oavsett om det slutar bra eller dåligt.


Misstag, mobilspel, bloggande och böcker


Den 20 mars köpte jag aktier i INEV Studios som utvecklar mobilspel och driver en annonsplatform. Jag försökte läsa på, men upptäckte att det inte fanns något skrivet om detta obskyra aktietorg-bolag. På forum diskuteras bolaget, men det fanns inget snabbt sätt att sätta sig in i vad de höll på med. Efter lite klurande slutar det hela med att jag startar blogg för att själv posta en summering. Några timmar senare postas ett inlägg där jag drämmer till med en riktkurs på 6 kr inom 3-6 månader. Siffran 6 kronor drar jag ur luften. Jag kunde lika gärna ha sagt 5, 4 eller 10 kr. Det enda belägget jag har för 6 kr är att bolaget introducerades runt 6 kr och sedan sjunkit utan negativa nyheter. I mitt inlägg använder jag ord som guldgruva för att beskriva bolagets annonsplatform. När jag skrev inlägget hade jag ingen aning om vad jag höll på med, men inlägget var min första summering av ett bolag vilket ändå var någon form av framsteg. Jag var plötsligt en av de småspararna som kunde mest om bolaget efter mitt 3 sidors blogginlägg. När jag gjort min efterforskning kände jag mig mer komfortabel med bolaget och jag behöll aktierna (även om antalet varierade) fram till den 12 juni. Under denna period läser jag allt som skrivs om bolaget och jag gräver mig även tillbaka i bolagets halvårslånga historia. En dag står det på aktietorget om ett insiderköp och glad i hågen börjar jag gräva lite i hur bolagets ägandestruktur ser ut. Den 12 juni postar jag ett nytt inlägg om INEV på bloggen som innehöll följande stycke:

”INEV Studios förvärvade Fondkraft International från New Venture Sweden AB....  Bolaget hade alltså 0 kr i omsättning året då det köptes av INEV Studios för 2 000 000 kr. För pris kolla länken nedan(aktietorget länken). INEV Studios VD och enda anställda förvärvade alltså ett bolag som hade 0 kr i omsättning, från ett annat bolag (där han också var VD) för 2 000 000 kr månader innan INEV skulle börsnoteras.

... I mina ögon känns det hela extremt svårt att greppa. Det finns 100-tals noterade bolag i Sverige att välja mellan, där de flesta faktiskt går att förstå och är utan denna typ av tvivelaktigheter. Min magkänsla talar till mig: ”rör aldrig dessa bolag igen”.”

Jag slutade på plus i INEV (efter jag sålde så fortsatte aktien upp). Inlägget jag skrev innehöll tvivelaktigheter. Samtidigt var det dock en stor framgång för mig, då det var första gången som jag sålde aktier i ett bolag baserat på nyvunnen kunskap. Jag hade ovetande gått in i ett bolag, läst på och kommit fram till att jag inte skulle äga aktier. Merparten av mina tidigare försäljningar var enbart baserade på kursrörelser och inte på ny fundamental information.

Under våren 2013 började jag även läsa böcker om aktier. Först ut var The Warren Buffet Way, The Outsider, The Manual of Ideas och The Most Important Thing. Dessa följdes av The Intelligent Investor, Flash Boys och Vägen till din första miljon. Under denna våren började jag även lyssna på poddar och lyssnade igenom alla släppta avsnitt av Sparpodden och Börspodden. Medan jag lyssnade kollade jag på Avanza graferna och studerade hur aktierna som de pratade om hade rört sig efter avsnitten. All kunskap jag tog till mig under våren 2014 var nog en av anledningarna till att INEV såldes. I mina ögon så blev aktier mer företag och mindre värdepapper efter våren 2014.


G5 Entertainment och WESC, försöka duger...nästan


Dessa 2 bolagen har fått ett eget stycke då de våren 2014 fick varsitt blogginlägg. Jag köpte G5 Entertainment den 29 april 2014. Jag behöll sedan ett varierat antal aktier i bolaget fram till den 1 september samma år.. Jag mins att jag berättade för min pappa om innehavet och att jag satt vid sängen hemma i min lägenhet och provspelade bolagets hit ”The Secret Society”. Jag lyckades nästan fastna bli kär i både aktien och spelet, och följde med på en liten svängig resa neråt (ett par kronor). Tillslut så sålde jag bolaget för att få pengar till ett annat bolag som jag trodde mer på. På min blogg skrevs ett inlägg om insider handel, jag utlovade även en analys (som jag tillslut skrev och publicerade den 2 juli 2015). Jag köpte G5EN baserat på insider handeln i bolaget i kombination med att kursen fallit. Det fanns alltså en anledning att jag köpte och sålde som inte var (helt) baserad på ett inlägg av någon slumpvis snubbe på ett forum. I mitt blogginlägg motiverar jag köpet enligt följande.

”Insiders handlade alltså så fort och så länge det var grönt ljus för dem att köpa (25 februari till 11 april). Från dag ett till den sista dagen, så handlades det friskt oavsett om kursen stod i 24 kr eller 30 kr. Detta tyder på att ledningen tror stenhårt på G5 och förmodligen även på deras Q1 resultat. I med att de fortsatte köpa även när kursen gick upp mot 30 kr, så utgår jag från att det tror på kurser över 30 kr efter rapport. Har tänkt att sätta ihop en mer ingående analys av G5 senare, men så länge tar jag rygg på insider personerna och tror på G5 på kort sikt. ”


Vad det gäller WESC så köpte jag för att aktien fallit i värde efter ett emissionsbesked. Mina aktier inhandlades mellan 3 kr och 3,18. När teckningsrätterna avskilts ersatte jag alla mina aktier med teckningsrätter. I samband med detta skrev jag även ett blogginlägg som berättade om skillnaden i prissättning mellan aktien och teckningsrätterna. Efter detta tecknade jag mina aktier och sålde tillslut av mina betalda tecknade aktier i juli 2014. WESC historien var ett ogrundat köp som jag lyckades rädda genom ett par ok transaktioner. Bolaget såldes likt G5EN när jag ville ha pengar till ett annat bolag jag trodde mer på.

I båda fallen ovan hade jag i alla fall gjort någon form av analys, även om den kvar knapphändig. Båda affärerna blev förluster.

Starbreeze


Under 2013 tjänade jag många procent på Starbreeze. Hade jag enbart gjort mina Starbreeze transaktioner under 2013 hade året givit fler procent än vad det gav. Summan av mina resterande transaktioner var alltså negativ trots stor framgång med Nokia. Första halvan av 2014 års avkastning var också enbart baserad på vinster gjorda i Starbreeze. Starbreeze passade en gammal "gamer" som jag, jag förstod modellen, förstod att de hade en bra produkt och kunde följa försäljningen dag för dag. Varje dag som Starbreeze gick ner på börsen kunde man gå in på försäljningstoppen och försäkra sig om att bolaget gick fortsatt bra. Detta resulterade i att jag i princip gick all in i bolaget i slutet av december 2013. I april 2014 skrev jag även mitt första försök till analys av bolaget i from av en prognos inför Q3 rapporten. Jag satte ihop min egen modell i Excel och skrev script som sparade ner försäljningsresultat till min Excel-modell. På bloggen beskrevs hur jag räknade och hur jag kommit fram till mina siffror. Medan jag ägde aktier köpte/sålde jag samtidigt mycket aktier i bolaget i takt med svängningar. Jag ägde aktier i bolaget alla dagar från hösten 2013 till mitten av sommaren 2014. Antalet varierade dag för dag. Bolaget (som jag fortfarande tror på) behölls i portföljen fram till den 28 juli 2014. Jag köpte min första Starbreeze aktie på 0,28 och sålde min sista på 8,35 kr(efter en omvänt split 1:10). Under sommaren 2014 förekom rykten om att bolaget skulle släppa sitt nästa stora spel i slutet av 2014.  Jag ansåg att detta var ett krav för att försvara dåvarande kurs. Tillslut sålde jag mina aktier. då jag inte ville riskera nedgång om ett spelsläpp 2014 uteblev. Efter jag sålt fortsätter rusningen och bolaget går upp ytterligare 75%. I november 2014 är uppgången raderad och aktien är tillslut under mitt försäljningspris.

Jag ångar idag att jag inte köpte Starbreeze vintern 2014/2015. Kurserna under början av detta året var så låga att mina argument sommaren 2014 inte länge gällde (på kurser runt 7 kr). Jag ångar inte att jag sålde när jag sålde. På dagens kurser tycker jag dock Starbreeze är en spekulation som utgår från att The Walking Dead kommer att bli en större framgång än Payday 2. Skulle bolagets aktie falla är jag dock redo att köpa in aktier.

Starbreeze var första gången jag hade en tydlig riktkurs och följde den. Gick aktien ner under x så köpte jag mer, steg den över y så sålde jag. Detta är något som jag hoppas kommer vara med mig för alltid. En riktkurs som man säljer på när den är uppnådd gör att man riskerar att missa sluten i uppgångsfaser, men samtidigt tar man mindre risk om man hela tiden enbart försöker äga aktier där det finns luft mellan dagens kurs och målkursen.


Summering av Q1-Q2 2014:


Stora vinnare: Starbreeze
Stora förlorare: Ecolime Comfort Ceilings


Nyvunnen kunskap om mitt agerande i Q1-Q2 2014
Att jag faktiskt enbart tjänade någon vettig summa på Starbreeze.
Att resten var ett småplock av småförluster och småvinster som tillsammans landade på minus.
Hur mer vettigt agerande i slutet av perioden sammanföll med mer kunskap.




Nöjd med:
Att jag trodde tillräckligt mycket på Starbreeze för att förstärka min position i varje nedgång, men också att jag gick ur när jag inte längre kände mig komfortabel med värderingen. Att jag faktiskt lärde mig en del om ett fåtal bolag genom att först köpa aktier i dem och sedan börja gräva. Framförallt är jag nöjd med att jag började läsa litteratur om börsen, det var det bästa jag gjorde våren 2014, till och med bättre än att gå all-in-Starbreeze.

Jag hoppas att detta inlägg kan hjälpa mig själv att fatta bättre beslut i framtiden. Första halvan av 2014 slutade tillslut med en avkastning på 32%, under samma period steg Starbreeze med 25,83%. Med färre utflykter i bolag jag inte förstod mig på, hade våren slutat ännu bättre. 

Resultat från jag började med aktier fram till sista juni 2014 finns nedan. Efter detta lyckades jag under andra halvan av 2014 radera hela minst vinst...men det är en annan historia.






torsdag 2 juli 2015

G5 Entertainment- Analys

G5 Entertainment (G5EN eller bolaget i resten av texten) är en svensk utvecklare och förläggare av digital spel. Bolaget är i huvudsak fokuserat på så kallade ”casual games”, spel riktade till en bred publik. Merparten av bolagets spelsläpp sker på mobila plattformar som till exempel iPhone och Android enheter. Bolagets intäkter genererades för något år sedan från unlockablespel. Unlockablespel är spel som går att ladda hem gratis, men där användarna betalar efterhand som de spelar för att låsa upp fortsättningen på spelet. På senare år har G5EN gått över till ”Free 2 Play”(F2P), denna intjäningsmodell motsvarar numera 85 % av bolagets intäkter. FTP-modellen innebär likt unlockablespel att spel är gratis att ladda ner och spela. Användarna betalar sedan för att få lite ”extra”. Vissa spel kan ha begränsningar i hur mycket man kan spela varje dag, sedan betalar användarna ifall de vill spela mer. Skillnaden mellan unlockablespel och F2P är i huvudsak vad användaren betalar för. Ett F2P exempel kan vara att användare betalar för extraliv, medan de i unlockablespel betalar för är nya banor. Skillnaden blir att i F2P så får användaren en känsla av att deras egen skicklighet kan avgöra hur mycket de i slutändan betalar. På så sätt blir användare mer villiga att betala då det känns mer frivilligt. När F2P modellen började dyka upp på marknaden, var den mycket kritiserad av traditionella spelare. Nuförtiden är det dock vedertaget att F2P är den för tillfället mest framgångsrika intäktsmodellen för att tjäna pengar på mobilspelsmarknaden. Exempel på spel som tjänar/har tjänat pengar baserat på denna modell är ”Candy Crush Saga”, ”Clash of Clans” och ”Hay Day”.  Marknaden för mobilspel växer kraftigt och intäkterna förväntas ökar med över 30 % per år fram till 2017.


http://www.newzoo.com/insights/global-games-market-will-reach-102-9-billion-2017-2/
http://www.g5e.com/documents/2015/G5_Entertainment_15Q1_Swe.pdf


G5EN och bolagets omsättningstillväxt


G5EN har idag en kraftig tillväxt. I Q1 2015(den senast rapporterade perioden), ökade omsättningen med 75 % jämfört med Q1 2014. Som bilden ovan(tagen från bolagets 15Q1 rapport) visar, är det ökade F2P intäkter som står för bolagets omsättningstillväxt. Tidigare har det funnits frågetecken om ifall G5EN skulle klara av övergången från unlockablespel till F2P. När övergången inleddes, så tappade G5EN i tillväxt under ett antal kvartal och växte långsammare än marknaden. Nu är dock bolaget tillbaka och växer mycket snabbare än marknaden.

2014 skördade bolaget stora framgångar med ett spel vid namn ”The Secret Society”(TSS). Spelet blev något av en vändpunkt och bevisade att bolaget kunde lyckas på den hårt konkurrensutsatta F2P marknaden. The Secret Society är ett puzzlespel utvecklat av Mytona LLC. I spelet utforskar användarna en värd full av mystik och konspirationer genom att lösa pussel. Spelet har en handling, men merparten av tiden i spelet spenderas i diverse minispel. En betydande del av vinsten från TSS slussas vidare till utvecklaren Mytona, denna del tas upp som ”Royalties till externa utvecklare” i G5ENs rapporter. I Q1 2015 rapporten betalade G5EN 22 221 tkr (tusen kronor) i Royalties. Denna summa motsvarar ca 23 % av bolaget intäkter. Mängden Royalties som bolaget betalar till externa utvecklare är alltså en avgörande siffra för bolagets lönsamhet. Under Q1 2014 var motsvarande siffra 26 % av intäkterna. Under Q2 2014 steg sedan denna siffra till 32 % i samband med framgångarna med TSS, sedan dess har dock G5EN lyckats vända trenden och man har nu den lägsta andelen royalties på länge. Den sjunkande andelen kan förklaras av att flera av bolagets egenutvecklade spel börjat generera större intäkter än tidigare. Den senaste tiden har bland annat Survivors: The Quest och Mahjong Journey nått framgångar, båda spelen är utvecklade av G5EN. Bolaget skriver följande i sin 15Q1 rapport angående produktmixen

”Efter ett antal framgångsrika uppdateringar har vi sett stora framsteg i prestanda för olika free-to-play spel i vår portfölj. Bolagets egna spel som Survivors: The Quest och Mahjong Journey har tagits väl emot av marknaden, med Mahjong Journey som hittills det bäst presterande av de två. Båda spelen är fortfarande i ett tidigt skede av användar- och intäktsutveckling. Efter publiceringen av dessa två spel, och förvärvet av rättigheterna till Brave Tribe äger G5 nu fem av de 10 bäst presterande free-to-play-spelen i portföljen.”

Kombinationen av att dessa spel är i ”ett tidigt skede av användar- och intäktsutveckling” tillsammans med förvärvet av Brave Tribe är en klar signal till marknaden om att bolaget bedömer att Royalties som andel av omsättningen inte kommer öka. Royalties utbetalningarna fortsätter dock att öka i kr. Publiceringsverksamheten fortsätter alltså att växa, men de egna produkterna växer snabbare.


Bolagets resultat och hur jag kommit fram till nedanstående siffror:


Fram till Q1 2015 rapporterade G5EN försäljning exklusive kommissionsavgifter till de digitala butikerna som distribuerar koncernens spel. Exempel på digitala butiker är Apple App Store, Amazon Appstore och Google Play. Bolaget har enbart släppt siffror för omsättning enligt den nya modellen för Q1 2014 och Q1 2015. För att kunna jämföra de nya siffrorna med tidigare kvartal har jag uppdaterat omsättningssiffrorna för Q2-Q4 2014 så att de matchar bolagets nya sätt att redovisa omsättning. Siffrorna är sedan jämförda med totalomsättningen för 2014 preciserad i 15Q1 rapporten, siffrorna kan skilja med några tusen, men de är tillräckligt precisa för att använda till prognos/analys. I tabellen nedan finns även ett par avrundningar som skiljer sig mot G5EN och deras bokslut.

I tidigare rapporter har bolaget rapporterat ”marknadsföringskostnader”, nu rapporterar man istället ”Kostnader för förvärv av användare” ”(UA, User acquisition). I Q1 2014 rapporterades marknadsföringskostnader till 5 870 tkr samma kvartal var ”Kostnader för förvärv av användare” 5 894 tkr. Skillnaden var på låga 24 tkr och min gissning är att detta är pengar som tidigare redovisats som administrativa kostnader. Jag har valt att jämföra gamla siffror för marknadsföringskostnader med nya för förvärv av användare rakt av då skillnaden i Q1 2014 var liten. Alla siffror nedan är i tusen svenska kronor.



https://www.avanza.se/placera/telegram/2015/04/07/g5-entertainment-prel-intakter-1-kv-96-mln-kr.html
http://www.g5e.se/corporate/report
http://www.g5e.com/documents/2015/G5_Entertainment_15Q1_Eng.pdf
http://www.g5e.com/documents/2014/Delarsrapport_januari-september_2014_141031.pdf
http://www.g5e.com/documents/2014/Delarsrapport_januari-juni_2014_140815.pdf
http://www.g5e.com/documents/2014/Delarsrapport_januari-mars_2014_140515.pdf


Kostnader i bolaget:


Gör man en kort summering av tabellen, så kan man säga att bolaget växer snabbt, att royalties som andel av intäkterna stabiliserats på en ny lägre nivå, att kostnaderna för förvärv av användare rusar och att övriga kostnader steg under 2014 men nu stabiliserats.

Avgifterna till distributörerna kommer G5EN inte komma undan, bolaget betala ca 30 % av bolagets omsättning till dessa.  Fram tills i år så redovisade bolaget inte detta som en del av bolagets omsättning. Kostnaderna för Royalties till externa utvecklare har öka i kr från kvartal till kvartal, men som andel av intäkterna har de den senaste tiden sjunkit. Jag är komfortabel i min tro på att denna del av kostnaderna inte kommer öka som andel av omsättningen utan stabiliseras alternativt sjunka. Baserat på detta så ligger bolagets rörliga kostnader(Distributörer + Royalties) relativt konstant på en nivå som motsvara ca 52 % av intäkterna. Bolaget har därmed en bruttomarginal på 48 % efter att alla rörliga kostnader dragits.



Kostnader för förvärv av användare har ökat dramatiskt från kvartal till kvartal, se grafen ovan. Skulle man se dessa som vilken kostnad som helst så skulle det kunna vara en källa till oro. Bolaget har dock full kontroll på dessa kostnader och de kan när som helst minska eller öka mängden kronor spenderat på denna post. Jämför man med 14Q1 så är ökningen av kostnader för förvärv av användare dramatisk och har stigit med nästan 250 % på ett år. Detta är dock en medveten satsning från bolagets sida, mer om detta senare.

De andra stora kostnaderna i bolaget är Forskning och Utveckling, som i 15Q1 var 8 327 (7 097) tkr och kostnader för Administration på 8 299 (6 702) tkr per kvartal. Dessa kostnader har minskat dramatiskt som andel av omsättningen till följd av tillväxten i bolaget och har gått från att i 14Q1 ligga på 24,7 % av omsättningen till dagens 17 %. Dessa kostnader ligger under ”övriga kostnader” i tabellen ovan. I 15Q1 rapporten skriver bolaget följande om kostnaderna för Forskning och utveckling.

”Som andel av intäkterna har kostnaderna för forskning & utveckling sjunkit förhållandevis kraftigt, främst på grund av den ökade omsättningen. Detta ger en indikation på den stora hävstångseffekten som finns i bolagets affärsmodell.”


Q1 Resultatet i perspektiv:


I Q1 2015 gjorde G5EN ett resultat på 24 öre per aktie (det finns 8 800 000 aktier i bolaget och nettoresultatet var 2 142 tkr). Detta kan låta lite och när resultatet presenterades sjönk aktien. Jag menar dock att man inte ska titta på resultatet på sista raden vid värdering av G5EN. Anledningen till detta är bolagets offensiva satsning på rekrytering av användare. I sin 15Q1 rapport och i årsredovisningen skriver bolaget följande om förvärv av användare(UA).

”vi gör en betydande vinst på varje krona investerad i UA.”
”Vi aktiverar inte UA-kostnader”
”Användare som förvärvats i en viss månad kommer dock att generera en avkastning på dessa UA-investeringar under en längre tidsperiod, vanligtvis flera månader och eventuellt år framöver.”

http://www.g5e.com/documents/2014/G5_Entertainment_Annual_Report_2014_Swe.pdf
http://www.g5e.com/documents/2015/G5_Entertainment_15Q1_Swe.pdf

Bolaget tar alla kostnader för UA direkt, varje krona investerad i UA ger en betydande vinst och investeringarna relaterade till nya användare ger avkastning under en längre tidsperiod. Detta innebär att bolaget just nu tar kostnader som direkt går att härleda till framtida intäkter. Låt oss säga att 1 kr spenderad på UA ger en ökning av omsättningen med 2 kr. Skulle det stämma överens med citaten ovan?  Baserat på en 48 % bruttomarginal så skulle bolaget gå med förlust ifall varje krona investerad i UA enbart hade genererat 2 kr i ökad omsättning då 48 % av 2 kr enbart är 96 öre. Räknar man istället med 2,3 kr i ökad omsättning för varje UA krona så skulle bolaget göra 10 % vinst på UA. Detta blir mitt antagande i räkneexemplet nedan. 10 % vinst per UA krona är i mina ögon en möjlig konservativ siffra som skulle kunna motsvara en ”betydande vinst”, jag tror inte siffran överdriver bolagets vinst per spenderad UA krona. Jag har i tabellen nedan gjort ett exempelantagande där jag fördelat omsättningsökningen från 1 UA krona över kommande kvartal. Nedanstående exempel tar inte hänsyn till att vissa produkter har en bruttomarginal på 71 %(de egenutvecklade spelen som till exempel Mahjong Journey). För egenutvecklade spel ser förmodligen bruttoresultat förbättringen per spenderad UA krona bättre ut.



I tabellen ovan antas att en väldigt stor del av omsättningsökningen sker i kvartalet då kostnaden togs. Detta är ett defensivt antagande då det innebär att en stor del av de spenderade UA kronorna, redan har visat sig på sista raden. Ju högre andel av omsättningen som man placerar i kvartalet då kostnaden togs, desto defensivare antagande. Läser man G5EN rapporten från Q1 2015 så togs hela kostnaden direkt. Baserat på antagandena ovan så skulle UA kostnader på 20 765 tkr(siffran från 15Q1) genererat 24 918 tkr i ökad omsättningen i Q1 2015. Detta ger ett bidrag på 11 932 tkr i ökad bruttomarginal, kostnaderna för UA var dock 20 765 tkr vilket innebär att UA aktiviteterna hade resulterat i en minskad vinst med 8 833 tkr. Om gissningarna ovan stämmer så skulle de nyligen förvärvade användarna fortsätta generera 6 961 tkr under Q2, 2 983 tkr i Q3 och 994 tkr i Q4 i bruttoresultat förbättring. Dessa pengar är uppskjuten vinst. Jag kan tänka mig att G5EN tar alla kostnaderna för UA direkt då det håller nere vinsten och därmed minskar skatten. Uppskjuten skatt innebär att bolaget har mer likvida medel, vilket innebär att de kan öka mängden kronor investerade i UA i snabbare takt. Detta blir en positiv spiral som ger en knuff åt bolagets omsättning samtidigt som det inte kostar bolaget några kronor. Investeringarna skjuter alltså enbart vinster på framtiden. Att ta kostnaderna för UA direkt ger alltså bolaget möjlighet att öka sin tillväxt samtidigt som det håller nere bolagets skatt.

”We could reduce UA spending, immediately have higher margins, but we’d have to accept slower growth… UA spending is 100% discretionary, can be stopped, no long-term commitments exist, real-time”

http://www.g5e.com/documents/2015/G5InvPresMay2015.pdf


Låt oss säga att bolaget istället för att ta 100 % av kostnaderna direkt hade tagit kostnaderna i enighet med modellen ovan. I så fall hade 52 % av kostnaderna tagits direkt(följt av 30 %, 13 % och 4 % de kommande kvartalen). Detta hade resulterat i ett rörelseresultat på 8 304 tkr som jag kommer fram till genom följande uträkning:

Bruttoresultatet (46 714 tkr) – övriga kostnader(21 423 tkr) – UA kostnader 15Q1(20 765 tkr) * 0,52 - UA kostnader 14Q4(15 230 tkr) * 0,30 – UA kostnader 14Q3(9 103 tkr) * 0,13 – UA kostnader 14Q2(7 597 tkr) * 0,04 = 8 304 tkr.

Skatt och Finansiella kostnader/intäkter är uträknat enligt följande 8 304 tkr * 0,264 (skattesatsen) + 47 tkr (Finansiella kostnader) – 2 tkr Finansiella intäkter = 2 237 tkr. I räkneexemplet nedan har jag använt skattesatsen 26,4% som är baserat på procenten av rörelseresultat som bolaget betalade i skatt under 2014. Jag har valt att använda den genomsnittliga skattesatsen 2014 då bolaget skriver följande om skatten de betalde i 15Q1.

 ”I 15Q1 blev den effektiva skattesatsen högre än normalt på grund av en kombination av vinstfördelningen mellan dotterbolag samt temporära skillnader mellan redovisat och skattemässigt värde på några av koncernens immateriella tillgångar.”



Jag anser att ett nettoresultat på 6 067 tkr för perioden 15Q1 ligger närmare sanningen om vilken lönsamhet som finns i bolaget än 2 142 tkr. 0,69 kr i vinst per aktie(x4 kvartal) skulle vid en kurs på 33 kr motsvara ett P/E på årsbasis på 11,95. Bolaget har en kassa på 38 325 tkr och inga betydande räntebärande skulder. Kassan motsvarar 4,35 kr per aktie. Drar man bort kassan på över 4 kr per aktie så landar man på ett P/E på 10,5 baserat på min modell. Jag anser att ett P/E runt 10-12 är extremt lågt för ett bolag som i dagsläget har en årlig tillväxthastighet på 75 %. Förstå mig rätt, bolagets P/E vid en kurs på 33 och en årsvinst på 0,24*4 är 34,38. Jag anser dock inte att man enbart kan värdera bolaget baserat på det, utan att bolaget bör värderas baserat på en modell som i större utsträckning speglar den verkliga lönsamheten i affären. Bolaget kan med ett enkelt beslut när som helst lavera siffror i motsvarighet med exemplet ovan (eller bättre).

Jag tänker inte lämna ett estimat för bolagets kommande kvartal då det är väldigt beroende av mängden UA i förhållande till bruttoresultatet. Allt tyder dock på att bolaget kommer fortsätta spendera alla kr de får över på UA.

”For now, we choose to spend all we can, while we see that it is fundamentally profitable and therefore boosts growth”

http://www.g5e.com/documents/2015/G5InvPresMay2015.pdf

Tillväxttakten, rörelsemarginalen och resultatet på sista raden är helt beroende på mängden UA som bolaget investerar i. Min syn är dock att bolaget hade kunnat minska UA som andel av omsättningen och ändå fortsätta leverera en bra tillväxt. Bolaget är i en gyllene position att helt baserat på vad de finner bäst för stunden, växla mellan tillväxt och resultat. Oavsett om bolaget fortsätter på den inslagna vägen eller väljer en väg där bolagets framgångar i större utsträckning visar sig på sista raden så är jag övertygad om att G5EN kommer vara en väldigt trevlig aktie att äga. En kurs 40 kr hade motsvarat ett P/E på 13,04 efter kassa med mitt sätt att räkna på bolagets resultat. Det är i mina ögon en vettig mål-kurs på kort sikt(fram tills nästa rapport).

I nästa vecka släpper bolaget preliminära siffror för omsättning under Q2 2015. Detta är en möjlig trigger för aktien. Efter siffrorna har släppts kommer jag göra en mindre uppdatering av denna analys baserat på de nya omsättningssiffrorna.

För estimat rörande omsättningen i 15Q2 hänvisar jag till ”alpha Resercher”.
http://www.alpharesearcher.com/g5-is-expected-to-double-its-revenues-on-a-year-on-year-basis/

Rekommendation: Jag rekommenderar köp vid dagens kurs och äger själv aktier med ett gav på 32,4 kr, min riktkurs på kort sikt är 40+ kr.